انواع تفکر ، آموزش نحوه صحیح تفکر

چطور تفکر کنیم ؟

تفکر یکی از مهم ترین امور در زندگی هر فرد است . شاید خیلی از ما به تازگی با اهمیت تفکر آشنا شده باشیم .

بسیاری از کتب های روز جهان به اهمیت تفکر پرداخته و خوشبختانه شاهد این بوده ام که به تازگی به عنوان یک کتاب درسی اختیاری برای دانش آموزان دبیرستانی قرار داده شده است . یکی از پیشگامان این عرصه ادوارد دبونو است . که قسمتی از برترین کتاب او را در این قسمت برای شما قرار داده ام .

تفکر

کتاب شش کلاه تفکر

در عصر حاضر، ادوارد دبونو متولد ۱۹۳۳ به عنوان یکی از پیشگامان (( تفکر خلاق ))و یکی از برجسته ترین مربی های آموزش (( تفکر به عنوان یک مهارت )) شناخته شده است . او بنیان گذار نظریه ی (( تفکر جانبی )) است که در حال حاضر در واژه نامه انگلیسی آکسفورد به صورت رسمی از آن نامبرده شده است . او نویسنده کتاب های بسیار زیادی است که به بیست زبان ترجمه شده است . بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله(( آی بی ام)) رهنمود های دکتر دبونو را به کار برده اند .

هدف

هدف ازکاربرد شش کلاه، تسهیل روند تفکراست. به صورتی که متفکر بتواند به جای آنکه با یک دست چند هندوانه بردارد و در آن واحد به تمام روش های ممکن فکر کند . در هر لحظه تنها با یک شیوه ی مشخص به تفکر بپردازد . بهترین تشبیهی که می توان در این مورد به کار برد چاپ چند رنگ است . هر رنگ مجزا چاپ می شود اما در نهایت همه آنها در یک تصویر گرد هم می آیند .

من ادعا نمی کنم که این شش کلاه تمام انواع و جنبه های مختلف را در بر می گیرند اما کاربرد آنها، عمده ترین شیوه های تفکررا بررسی خواهند کرد . این راهم نمی خواهم بگویم که در هرلحظه از تفکر حتما باید یکی از کلاه ها را بکار برد .

روش استفاده

استفاده از این روش بسیار آسان است . نیازی نیست که خواننده تمام جزئیات و نکات مطرح شده در این کتاب را به خاطر بسپارد . نکات اصلی و اساسی هر کلاه را می توان به سادگی به یاد سپرد و خود این نکات اصلی می توانند از نظر معنا ومفهوم وسعت یابند .

کلاه سفید : سفید، رنگ خنثی و کنش پذیر است . کلاه سفید با ارقام و اطلاعات ملموس و واقعی سرکار دارد.

کلاه قرمز : قرمز احساسات و شور و هیجان و نیز خشم (( مثل کسی که خون جلو چشمش را گرفته است )) را بیان می کند . کلاه قرمز بیانگر دیدگاه احساسی و عاطفی است .

کلاه سیاه : سیاه، غمگین و منفی است . کلاه سیاه شامل جنبه های منفی و علل نا ممکن بودن کارهاست .

کلاه زرد: زرد ، مثبت و آفتابی است . کلاه زرد خوشبین است و جنبه های امیدوارانه و مثبت را در بر می گیرد

کلاه سبز : سبز، یعنی چمن ، گیاه، فراوانی نعمت و زمین حاصلخیز . کلاه سبز نشانگر خلاقیت و نظرات نو است .

کلاه آبی : آبی ، رنگ سرد مطبوعیست رنگ آسمان هم هست . آسمانی که بالای همه چیز قرار دارد کلاه آبی با احاطه ، تنظیم و سازماندهی روند تفکرو سایر کلاه ها مرتبط است .

چه کاری باید انجام دهیم ؟

این شش کلاه را اگر بیاموزیم هربار در هرشرایط یکی را بر سرمان بگذاریم و تفکر کنیم بدون شک یکی از پیشگامان عصر خود خواهیم بود .

همچنین یکی از بهترین راه ها برای انجام افزایش میزان تمرکز است که به شما خواندن مقاله دیگر این سایت در مورد تفکر را توصیه می کنم .

امیدوارم این مطالب برای شما مفید و کاربردی باشد .

باشوق زندگی کنید – حمید وجکانی