مطالعه کنید ، همیشه به ما گفته اند کتاب بخوانید، آیا تا به حال گفته اند چگونه بخوانید؟ من که در دوران دانشجویی ام هم ندیدم!

ما اصلاًنمی‌دانیم چطور باید مطالعه کنیم .من بعد از گذراندن دوره‌های مختلف برترین اساتید در این حوزه چه حضوری و چه غیرحضوری و بررسی نرم افزار ها و سایت های مرتبط به حوزه مطالعه به یک نتیجه رسیدم. اینکه: :

 نحوه صحیح مطالعه واقعاً یک تکنیکِ فقطوفقط یک تکنیک ساده مثل تایپ ده انگشتی !

چه کسانی به تایپ مسلط هستند؟ آیا آموختنش سخت بود ؟

اگر با آن آشنا هستید، مطمئنا با من هم عقیده خواهید بود که چقدر آسان است . اگر هم آشنا نیستید به شما سایت utype.ir را معرفی می‌کنم که به‌سادگی می‌توانید از طریق آن تایپ ده انگشتی را فرابگیرید.

 

اما دلیل پایین بودن سطح مطالعه در کشور ما می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد برای مثال :

من از خواندن متنفرم :

خیلی از ما از خواندن تنفر داریم. زمانی که کتاب در دستانمان می گیریم دچار استرس می شویم ! برای ما یاد آور شب های سخت امتحان است . شب هایی که مجبور بودیم برای خواندن تا دیروقت بیدار بمانیم . نظام آموزشی احساس ما را نسبت به کتابها نابود کرده است . بسیاری از افراد نسبت به کتابها احساس بدی دارند. هیچوقت با لذت کتاب نخوانده اند .

بسیاری از افراد به محض اینکه کتاب در دستشان می گیرند خوابشان می گیرد. خیلی از شبها ما برای خواندن کتاب های درسی مان نخوابیدیم وتاصبح بیدار ماندیم و به محض اینکه کتاب در دستمان می گیریم به یاد آن شبهایی که خواب در چشمانمان موج می زد می افتیم و… به نظر شما دلیلش نمی تواند این باشد ؟

 

اهمال کاری :

دلیل دیگری می تواند اهمال کاری ما باشد . منتظریم تا شرایط ایده آل فراهم شود ، حوصله داشته باشیم ، وقت اضافی داشته باشیم تا مطالعه کنیم به برخی از افراد تا میگویی میزان مطالعه ات چقدر است می گویند ای آقا! مگر ما وقت می کنیم که کتاب هم بخوانیم .

مطمئن باشید افرادی که این حرف را میزنند بیشتر از همه ی افراد وقت دارند و زمان های بسیار فراوانی برای مطالعه دارند .

خواندن این مقاله را در مورد اهمال کاری به شما توصیه میکنم :

اگر حس می کنید جزء این دسته از افراد هستید به شما خواندن کتاب ازشنبه نوشته ی محمد پیام بهرام پور را توصیه میکنم همانطور که از عنوان این کتاب مشخص است. همه ی ما کارهایی داشته ایم که قرار بود از شنبه ای شروع کنیم که هرگز نرسیده است . در بخش هایی از این کتاب آورده شده است که او شما را برای همیشه تنها گذاشته است !

حوصله را می گوید…

اگر قرار است منتظر بمانی تا روزی برسد حوصله کتاب خواندن را داشته باشی آن روز هرگز نخواهد رسید او شما را برای همیشه تنها گذاشته است .

نترس شروع کن:

یکی از بزرگترین ضعف های ما این است . وقتی تصمیم بزرگی در مورد کاری میگیریم. تا زمانی که هیجان زده هستیم می گوییم: بله! حتما من روزی چند ساعت مطالعه میکنم.

بارها و بارها شده تصمیم گرفته ایم کاری را شروع کنیم روزهای ابتدایی را خیلی خوب شروع کردیم و بعد ازچند روز کمتر و کمتر شده است. بعد هم آن تصمیم به دست فراموشی سپرده شده است

بدون شک اگر از همین فردا شروع کنید به روزی ۵ ساعت مطالعه مطمئنم موفق نخواهید بود .

اگر تجربه یک بار به باشگاه بدنسازی رفتن را داشته باشید حتما این را دیده اید که اکثر افرادی که روز اولشان است به باشگاه می آیند بسیار فعال و وزنه های خیلی سنگینی را میزنند و بعد از آن یا اصلا نمی آیند یا حداقل با چند روز تاخیر می آیند! از شدت بدن درد…

این امر فقط مختص به روز اول باشگاه نمی شود در خیلی از موارد هم دیده اید که اگر در مرحله اول وزنه های سنگینی بزنید در انتها دیگر توانی برای ادامه در وجود شما نخواهد بود. پس باید گام گام با زمانبندی های کوتاه سعی کنید به مطالعه بپردازید .

در خیلی از موارد بعد از گرفتن تصمیم ترسی وجود مارا فرامیگیرد که : این کار را انجام می دهیم یا خیر ! ؟

یکی از تکنیک ها، زمانی که به این مرحله می رسیم تکنیک ۵ دقیقه است .

اگر ترسی دارید یا حوصله انجام کاری را ندارید تنها ۵ دقیقه آنرا انجام دهید اگر علاقه مند شوید که ادامه می دهید و اگر متوجه شدید توانایی اش را ندارید آنرا انجام نمی دهید  .

در این باره زیباترین سخن را از حضرت علی (ع) یافتم :
إذا هبت أمراً فقع فیه، فإنّ شدّة توقّیه أعظم ممّا تخاف منه

هرگاه از كاری ترسیدی، خود را بـه كام آن بینداز، زیرا ترس شدید از آن كار، دشوارتر و زیان‌بارتر از اقدام به آن كار است.

به شما توصیه می کنم به مقالات دیگر این سایت هم مراجعه کنید .