تقویت تمرکز

تقویت تمرکز :گراهام بل

تقویت تمرکز : تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید

متمرکز کنید،

پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند

تقویت تمرکز :چطور می توانم تمام افکار خود را متمرکز کنم ؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد ذهن مادر طول روز بین ۵۰ تا۶۰ هزار فکر را در خود مرور می‌کندودرنتیجه ذهن ما نیازمند تمرکز است تابتواند این افکار را دسته‌بندی و مدیریت کند.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در مطالعه صحیح نحوهٔ تمرکز کردن است .

خیلی از ما وقتی واژه تمرکز را می شنویم، به یاد یوگا و مدیتیشن می افتیم . تصور می کنیم می بایست  به حالت چهارزانو بنشینیم و تمرکز کنیم ، و اغلب مردانی را به یاد می آوریم که ریش های بلند و حالات عرفانی دارند و …

بله درست است یکی از صحیح ترین نحوه های تمرکز به این صورت است اما اغلب ما برای تمرین تمرکز برای اینکه بتوانیم مطالعه صحیح داشته باشیم، نه وقت اینکارها را داریم نه حوصله‌اش را !

با توجه به اینکه من هم مثل خیلی ها در یادگیری تنبل بودم.  همیشه برای انجام هرکاری ساده‌ترین راه‌ها را پیدا می‌کنم .که البته همیشه هم به این نتیجه رسیدم که، ساده ترین راه انجام هرکاری، بهترین حالت انجام آن است .

ساده ترین راه برای تقویت تمرکز چیست ؟

برای رسیدن به تمرکز قبل از مطالعه کافی است این ۲ مورد را انجام دهید .

  • شلکس
  • یکی از تمرینات تقویت تمرکز

نیازی نیست شرایط رویایی باشد.  ابتدا یاد می گیرید که چگونه قبل از مطالعه بدن خود رابه آرا مش برسانید و بعد از آن با انجام دادن تمارین روزانه تمرکز ، قدرت تمرکزتان را بالا می برید .

  • شلکس

قسمت اول شلکس کردن است ! این کلمه واقعا کلمه ای من درآوردی است و از خودم ساختم. اما شلکس کردن مفهوم را کامل به مخاطب میرساند، اینطور نیست ؟ سعی کنید یک جا بنشینید شلکس کنید !

شلکس یعنی : به حالتی بنشینید که حس کنید راحت وآزاد هستید .دست هایتان کنار بدن در یک محیط کاملا آرام مکانی که ترجیحا برای چند دقیقه ای هیچ صدایی نیاید .

چشم‌هایتان را ‌آرام ببندید. حالاباید سعی کنید روی یک موضوع تمرکز و به آن فکر کنید. خواهش می‌کنم اگر قصد این را دارید که این کتاب به شما کمک کند تمرین های آن را همین لحظه انجام دهید .

خیلی ساده است. باید تلاش کنید به یک موضوع فکر کنید. اجازه دهیدهمه استرس‌ها راازشما دور کنم:

 محالِ که بتوانید فقط به یک موضوع برای تقویت تمرکز فکر کنید .

اما ترجیحاً موضوعی قوی را انتخاب کنید تا مسیر عصبی ذهنتان به‌سادگی بتواند آن را وسعت و بال‌وپر بدهد. به نظرتان کار سختی می رسد ؟ می‌خواهیدهمین‌الان باهم یک‌بار امتحانش کنیم ؟خب شروع کنیم …

بهترین حالت این است که از یک نفر بخواهید در کنار شما قراراگیرد و این متن را برایتان بخواند . شما هم در حالت شلکس  بعد ازکشیدن چند نفس عمیق، به او گوش کنید . لطفا اگر تمایل دارید به خوبی این نحوه تمرکز را یاد بگیرید همین الان این کار را انجام دهید :

خواننده محترم لطفا توجه کن فردی که در کنار شما  نشسته است و می خواهد این متن را برایش بخوانید کاملا چشم هایش را بسته باشد . باتشکر !

تصور کن که وارد خانه میشی و داری بوی قورمه‌سبزی رو قشنگ حس می‌کنی بی اختیار به سمت آشپزخانه میروی و درب ظرف خورشت رو بر میداری، با یک قاشق خورشت و بالا میاری نزدیک‌بینی و آرام آرام بو میکنی…

حالا بعداز بوییدن و دیدن یک خورشت خوش آب و رنگ یک نگاه به اطراف میندازی که دیگر افراد خانه نباشند . میروی به سراغ مهم ترین قسمت قضیه یعنی ته دیگ … یک تکه از بهترین و برشته ترین قسمت ته دیگ رو بر میداری . روی اون خورشت میریزی و اون را داخل دهانت میگذاری… طعم قسمت قسمت شدنش رو داری حس میکنی و اوووم لذت میبری …

 

تقویت تمرکز : مشاهده نمودید؟

طعم قورمه‌سبزی را زیر دندان هایتان حس کردید ؟باید موضوع را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که ذهنتان قشنگ روی آن موضوع گیر کند و شاخه‌شاخه نشود.

شاید بعضی از شما الان می گویید :  ما اصلاًهم‌دلمان قورمه‌سبزی نمیخواهدو دوست نداریم ! که این طور !

حال لطفا بازهم چشم هایتان را ببندید و از همراهتان خواهش کنید یک بار دیگر این متن را برایتان بخواند! مطمئن هستم پشیمان نخواهید شد.

تصور کنید وارد حمام شدید ، دوش آب داغ رو بازمی‌کنید و یک‌ آن می‌بینید…

یک سوسک بال‌دار داره بال‌بال زنان، مستقیم به سمت شما می‌آید . میشینه روی گونه هایتان به نحوی که شاخک هایش رو در نزدیک ترین فاصله از چشمتان می بینید! وشمااصلاً از اون نمی‌ترسید ( الکی ) . حالا اون سوسک رو از شاخک با دستتان میگیرید و خیلی راحت، پا به پا در داخل دهانتان قرار می‌دید مثل آدامس آن را می جوید به طوری که حس می کنید پای سوسک ما بین دندان هایتان گیر کرده است.

 

تمرکز

تمرکز

مشاهده کردید ؟  حالا می توانید با چند نفس عمیق ،چشم هایتان را باز کنید تمام شد .

کسی میتواند موقع تصور کردن چنین داستانی در ذهنش به چیز دیگری هم فکر کند؟ محالِ فکر دیگری بیاید در ذهنش .

موضوع باید اینقدر قوی باشد که ذهن نتواند به موضوع دیگری فکر کند .

هرچه هم که موقع خواندنش گفتید خودتونید …

به شما توصیه میکنم در ادامه برای یادگیری تمرینات تمرکز به مقاله زیر رجوع کنید